sealskinz panoraama

Aki Nummela Berliinin maratonin nopein suomalainen - katso sata parasta suomalaisaikaa

Kuva: Berlin-Marathon

Kuva: Berlin-Marathon

Berliinin maraton päättyi Kenian Eliud Kipchogen voittoon. Hurjan ajan 2:03:32 kellottanut Kipchoge jäi maailmanennätyksestä vain 35 sekuntia. Naisten sarjan voitti Kenian Gladys Chereno ajalla 2:20:23.

Nopein suomalainen oli kauden kotimaisen kärkiajan 2:19:36 kellottanut Aki Nummela. Aika oli samalla Nummelan uusi ennätys ja ensimmäinen 2.20 alitus. Naisissa nopein oli Riina Kuuselo ajalla 3:10:55.

Berliinin maraton 2017 - sata parasta suomalaista:

Sijaluku ennen nimeä kertoo juoksijan sijoituksen kaikkien miesten tai naisten joukossa.

42 Aki Nummela M30 Helsinki Half Marathon 2:19:28
215 Kennedy Charicha MH       2:35:55
444 Tuomas Sandvall M40 Sjundeå If   2:43:39
487 Marko Luomi M45 Leki Yu     2:44:47
603 Kalle Kolehmainen M45 Päijät-Hämeen Aikuisurheilijat 2:47:31
665 Jarmo Bendel M45       2:48:46
680 Jukka Elomaa M45 TuMe     2:48:56
764 Simo Leone MH       2:50:03
774 Timo Toivari M55 Finnish Marathon Runners 2:50:41
783 Tero Yli-Kyyny M40       2:50:55
897 Janne Salonen M30 Runner's High   2:52:35
926 Timo Kokkonen M45 Rauhalahti Road Runners 2:53:14
1159 Kaj Giersberg M30       2:56:25
1166 Eemi Lappalainen MH L7SR     2:56:27
1278 Vilho Lehtoaho M45       2:57:24
1369 Mika Liitola M35       2:57:53
1403 Sebastian Dahlbacka M35       2:58:07
1567 Markku Laitinen M35       2:59:17
1704 Janne Nykänen M35       3:00:24
1776 Hannu Junkkaala M40       3:01:18
1855 Pentti Anttonen M50       3:02:08
2074 Jukka Patrakka M55 Rauhalahti Road Runners 3:04:31
2126 Ari Pakarinen M50       3:05:04
2227 Henri Laitervo M40       3:06:06
2325 Kimmo Sivonen M35       3:06:57
2358 Tommi Peltomäki M45       3:07:20
2433 Tuomas Zacheus M40 Turun Weikot   3:07:57
2450 Ilpo Huolman M50 Helsinki Runners   3:08:06
2803 Riku Mikkonen M45       3:10:37
2830 Jonas Bondestam M40       3:10:48
193 Riina Kuuselo W35       3:10:55
2854 Anssi Koivusalo M30       3:11:04
3060 Tuomas Tuisku M30       3:12:54
3148 Niklas Pakkasjärvi M40       3:13:29
3618 Patrik Huotari M45       3:16:30
287 Nina Bergulla W40 Wasa Endurance   3:17:11
3885 Timo Kero M40       3:18:10
3991 Pauli Sved M45       3:18:48
4000 Mikko Joensuu M45       3:18:51
318 Pilvi  Muschitiello WH Black Roses Nyc   3:18:53
4034 Jan Sunden M45       3:19:02
4089 Jarkko Aho M40       3:19:20
4176 Velu Hietanen M40       3:19:52
4234 Ville Holmberg M40       3:20:10
4610 Tuomas Teuri M40       3:22:31
4635 Sami Klemola M45 Urputien Urheilijat Oulu 3:22:39
4670 Johan Mattfolk M55 Nordic Training Camp 3:22:51
4940 Juho Kuokkanen M30       3:24:17
4948 Markku Vehkaoja M50 Nordic Training Camp 3:24:20
4987 Perttu Haliseva M40 Helsinki Core Trainers 3:24:31
5484 Marko Kuuskorpi M45       3:26:44
5510 Vesa Näätänen M45 Lapin Lennosto   3:26:49
590 Carita Riutta W30 Helsinki Half Marathon 3:28:50
6171 Janne Kulmala M30       3:29:11
643 Maija Vallinoja W50       3:30:01
644 Eveliina Suoyrjö W30       3:30:02
6528 Kalle Laine M35       3:30:27
6534 Mihhail Borouhhin M40       3:30:29
6539 Antti Pitkänen M30       3:30:31
6597 Timo Röcke M40 Fh Runners Berlin   3:30:51
6713 Teppo Määttänen M60 Forssan Salama   3:31:25
6970 Juha Puustinen M45       3:32:37
7009 Vesa Kuivila M40 Espoo     3:32:49
7189 Timo Seppälä M55       3:33:36
7292 Jesper Ekelund M45       3:34:04
7545 Antti Leppävuori M40 Runners High   3:35:07
7743 Samuel Yliniemi M35       3:36:03
7875 Jaakko Uusitalo M30       3:36:40
8007 Tapio Soini MH       3:37:15
8267 Mika Nylander M50 Kpk 24 7     3:38:19
1037 Anne Klemola W40 Urputien Urheilijat Oulu 3:38:34
1055 Satu Ohukainen W40       3:39:00
1115 Satu Linnanranta W40 Kuopion Reserviupseerikerho 3:39:54
8720 Antti Nyberg M40 Helsinki Running Crew 3:40:06
8996 Jari Koskela M50 Hypy Triathlon   3:41:20
1208 Outi Poikonen W35       3:41:48
9140 Timo Oikari M55       3:41:56
9230 Juha Hulkkonen M55       3:42:19
1290 Soile Munnukka W55       3:43:11
1292 Saila Laine W35 Kpk 247     3:43:14
9528 Mikko Mali M40       3:43:28
1315 Aino-Ilona Uusinoka W35       3:43:41
9616 Niclas von Bonsdorff M50       3:43:48
9641 Jani Suominen M45       3:43:55
9647 Aimo Miettinen M45       3:43:58
10036 Kai Koskela M50       3:45:34
1541 Päivi Kanerva W40 Finnish Marathon Runners 3:47:15
10787 Juha Koppinen M40       3:49:05
10848 Heikki Rusama M35       3:49:23
10850 Antti Laakso M30 B12-Powerwalking Group 3:49:24
1688 Anna-Stina Wiklund W35       3:49:44
1730 Tuula Jakovuori W40 Here Technologies   3:50:14
11277 Raimo Hemmila M60       3:51:09
11283 Teemu Rantanen M50       3:51:11
1925 Paula Wright W40 Marathon Club Ireland 3:53:20
1954 Evelyne Namanda W30 Greve Trim   3:53:37
1958 Tuuli Taskinen W40       3:53:44
11902 Perttu Jalkanen M40       3:53:57
1984 Anna Haapanen W30       3:54:07
1985 Erja Kaskiharju W45       3:54:08
             

 

Kaikki tulokset

inov arctic jattiboxi

Premiumsport.fi

JÄMI147

inov 8 alapanoraama